ניהול חשבונות לעמותות

הנהלת חשבונות לעמותות

עמותות הן גופים אשר מוקמים למטרות מיוחדות ואין להן כוונות רווח. יחד עם זה, חוק העמותות מחייב שקיפות בהתנהלות ומחייב אותן להיות מאוזנות, ובמילים אחרות: כמות ההוצאות חייבת להיות זהה לכמות ההכנסות. מרבית ההכנסות מגיעות מתקבולים ממשלתיים ואחרים ומתרומות ואילו ההוצאות השוטפות אמורות לשקף את אופי הפעילות של העמותה.

יש שיאמרו כי אין הבדל בין הנהלת חשבונות רגילה של חברה או עסק מסחרי לבין הנהלת חשבונות של עמותה, אך אין הדבר כך. עמותה חייבת לנהל את מערכת החשבונות שלה בצורה מסודרת וממוחשבת והדרך הטובה ביותר היא לעשותה באמצעות בעלי מקצוע כדוגמת מנהלי ורואי חשבון אשר מכירים את כל עולם החשבונאות על בוריו, חוקי המיסוי השונים, דרך התנהלות הבנקים והמוסדות הפיננסיים האחרים.

הנהלת חשבונות לעמותה צריך שתהיה ערוכה בהתאם לחוקים ותקנות שונים, ישנם הוראות של מס הכנסה, רשם העמותות, החשב הכללי באוצר, משרדים ממשלתיים אשר תומכים במלכ”ר וכדומה.

פיקוח על חשבוניות וקבלות

מערכת הנהלת חשבונות פועלת באופן סיסטמתי וממוחשב וכל תקבול או הוצאה מוכנסים לסיווג המיועד לכך. בעמותות בעלות פעילות ענפה יש עשרות ומאות פעולות חודשיות ויותר, ויש צורך לעקוב אחריהן. המעקב נעשה על פי חשבוניות וקבלות שמתקבלות בטור ההוצאה ואשר עבורן משלמים בצ’קים, בהעברות בנקאיות ובדרכים אחרות.

ישנו צורך לוודא באופן שוטף כי החשבוניות והקבלות שמתקבלות אכן תקניות ומקובלות על ידי הרשויות הממשלתיות המפקחות.

הנפקת דו”חות מסודרים

הנהלת חשבונות מסודרת נדרשת לספק דוחות שונים וכן מסמכים לצרכים שונים. לעיתים, הם נדרשים בעת משא ומתן מול בנקים, מול תורמים, מול גופי ביקורת שונים ועוד.

הנהלת חשבונות חיצונית יכולה להתריע על טעויות, על פעולות לא נכונות או לא חוקיות שבוצעו במסגרת ההתנהלות הכספית ויכולה למנוע כניסה לפינות לא נכונות בהתנהלות הכספית השוטפת. עמותה היא גוף הפועל בשקיפות מרבית והמעקב חיוני ונדרש. יש צורך לעמוד על המשמר בנושאי הוצאות, תקבולים ובנושאים חשבוניים נוספים.

ניהול חשבונות מקצועי

שירותי הנהלת חשבונות, בשיטת הנהלת חשבונות כפולה- רישום דו צידי וכוללת התאמות מול הבנקים, חברות האשראי, ספקים, לקוחות ועוד. שירותים אלו נעשים בהתאם להוראות ולחוקים, ובאופן שמאפשר קבלת דיווחים עדכניים שוטפים להנהלת העמותה.

ראו גם ניהול חשבונות

השאירו פרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם!